Wireless modemin sinyal gücü nasıl arttırılabilir?

Yayınlandı: Ocak 28, 2011 / Uncategorized

Günümüzde kablosuz modem kullanımı oldukça artmış bulunmakta hemen hemen her evde her iş yerinde bu kullanışlı kutucukları görmek mümkün.  Türk insanı paylaşımcıdır bu paylaşımcılığı internet konusunda da göstermiş bulunuyoruz. Eskiden daireler arası kablo çekilirdi. Öyle ki zor  bir işti ve görüntü kirliliği ortaya çıkarırdı. Kablosuz modemlerin yaygınlaşmasıyla kablo çekme derdinden kurtulduk ama paylaşımcılık her daim devam ediyor.  Eksileri yok mu? Tabii ki var. Mesela haberiniz olmadan internetinizi 3. Şahısların yanlış kullanımdan ötürü zor durumda kalabilirsiniz. Kotalı internet paketiniz varsa fazla download sonucu yüklü bir fatura ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mümkün olduğunca modeminizi wpa (wep eski bir şifreleme türüdür ve kırılması kolaydır) ve türevi şifre moduyla şifreleyiniz ve tanımadığınız kişilerle bu şifreyi paylaşmayınız. (Ayrıca; Kablosuz internet sinyallerinin insan sağlığa zarar verdiği konusunda bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.)  Gerekli uyarılarda bulunduktan sonra asıl konumuza geri dönelim. Her şey güzel kablo derdine gerek kalmadan interneti komşumuzdan evimize çektik ama sinyal az, internet çekmiyor!  Bu durumda ne yapabiliriz?

1.       Desibeli yüksek bir wireless anten takviyesi durumu kurtarabilir.

2.       Ana modeme yakın başka bir modem kullanarak sinyal dağıtılabilir.

3.       Alüminyum folyo kullanılabilir =)

3.Maddeyi ele alalım hem ucuz hem zahmetsiz. Burada amacımız alüminyum folyoyu kullanarak sinyali geniş bir açı ile toplamak ve tek bir noktaya (bilgisayarımızın bulunduğu konuma) odaklamak.

Gerekli malzemeler;

-Mukavva

-Alüminyum folyo

-Yapıştırıcı ve ince  tel, ip ya da buna benzer  bağlamada işe yarayabilecek bir gereç.

Mukavvayı istediğiniz biçime getirip (mümkünse çanak antene benzer) etrafını aliminyum folyo le sarınız. Folyo yüzeyinin pürüzsüz olmasına özen gösteriniz. Aksi halde sinyali odaklamak mümkün olmayacaktır. Daha az pürüz daha iyi netice!

Mukavvanın boyutu (yansıtıcı yüzey) ne kadar çok olursa sinyal şiddeti de o oranda büyük olacaktır. Bunu büyük çanak antenin daha çok frekans yakalamasına benzetebiliriz.

Minimum masraf, maksimum verim =)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.Reklamlar
yorum
  1. kubilay dedi ki:

    2.şıkkın nasıl olacagını bana açıklarsan sevinirim.tek adsl hattını 2 kablosuz modeme nasıl dagıtırsın ???

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s