Şemdinli, Aktütün ve PKK

Yayınlandı: Ekim 7, 2008 / siyaset
Etiketler:

Şemdinli’nin Aktütün Sınır Karakolu’nda PKK saldırısından koruyamadığımız 17 gencimizin acısı Türkiye’yi yasa boğdu. Neden peki ? Neden anaların vatana emanet ettiği askerlerimiz şehit oluyor ? Bu baskın bir istihbaharat zaafiyeti mi ? yoksa Türkiye’nin eğitimden çok para aktarımı yaptığı askeri gücünün eksikliği mi? Yoksa yıllardır ‘terörle mücadele’ kapsamında artık ismi kulak aşinalığından önemini yitirmiş bir olay mı ?
Karakol daha önceden de defalarca saldırıya uğramış öyleki yine buna benzer bir olay 12 eylül 1992 yılında gerçekleşmiş ve 22 askerimizin şehit olmasıyla sonuç bulmuştu.
1980’lerden bu yana otuz yıla yaklaşan bir dönemde 40 bine yakın insanımızın kaybına yol açan bir sorunu, hâlâ “terör” olarak görmeye çalışmak gerçekçi değil. PKK, Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığı için savaşan IRA, BASK bölgesini İspanya’dan ayırmaya çalışan ETA gibi, “ayrılıkçı” bir örgüt ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Güneydoğu’da etnik kökenli bir savaş sürdürüyor.
Türkiye, 1960-70’lerde kimlik ve kültürel haklar konusundaki demokratik açılımları yapamadığı için, 12 Eylül askeri rejiminin bölgede sürdürdüğü ağır baskılar ve Diyarbakır cezaevindeki işkence ve ölümlere tepki olarak, fikir akımları içinde kendisine fazlaca yer bulamayan bir silahlı örgüt; PKK kurulmuş ve köy baskınlarıyla adını duyurmuştu.
aktütün
Abdullah Öcalan’ın yönettiği “ayrılıkçı” Kürt hareketi 1980 askeri rejiminin “sol”u biçtiği ortamda süratle güçlendi. 1990’lara gelindiğinde bu kalkışmayı bastırmaya dönük önlemler “düşük yoğunluklu savaş” olarak adlandırılmıştı.Öcalan’ın Kenya’da teslim alınmasıyla Türkiye, neredeyse “iç savaş” tehlikesi yaratan ayrılıkçı silahlı hareketi durdurmayı başardı.1999-2005 yılları arasında bölgede uzunca sayılabilecek “ateşkes” dönemi yaşandıktan ve AB sürecinde demokratikleşme, Kürt kimliğinin tanınması ve kültürel haklar konusunda reformlar yapılmasına karşın PKK yeniden silaha sarıldı. Bölgede askeri operasyonlar başladı.
2007 seçimlerinde “bağımsız” seçilen ve Meclis’te DTP Grubu’nu kuran Kürt kökenli milletvekillerinin varlığı demokratik temsil açısından bölge insanına yeni bir soluk getirirken Güneydoğu’da 1990 koşullarına adeta yeniden dönüldü.
Geçen yıldan bu yana tam bir “savaş hali” yaşanıyor.
Dağlıca’dan sonra Aktütün baskını da gösteriyor ki, klasik “terörle mücadele” tanımı PKK’yı bitirmeye yetmiyor!
turk
Kandil’i uçaklarla vurmak, Kuzey Irak’a kara harekâtı düzenlemek PKK’ya ağır kayıplar verdiriyor. Ancak sorunun “siyasi” yönüyle ilgili çözümler tartışılmadığı için “ayrılıkçı silahlı hareket” dağ kadrosuna insan kaynağı bulmakta zorluk çekmiyor. Otuz yıldan bu yana dağda çatışan PKK’nın karşısına, bayramda evlerine “Ben geriye biraz zor dönerim” diye telefon açan çocuklar çıkarılıyor.
Bu savaş hali bitmeden anaların gözyaşları dinmeyecek. Bunu daha önce yaşamadık mı tarihten ders almamız gerekli değil mi ? savaş meydanında kazandığımız zaferi siyasi zafere dönüştüremessek savaş meydanındaki zaferin ne anlamı var ?
Dünya basınının önde giden kuruluşlarından CNN pkk’yı terör olaylarımızdan sonra yayımlamış olduğu bir belgesel ile kadın hakları için uğraşan bir örgüt olarak tanıttı. Soruyorum : Ele silah alınarak hak mı aranır ? kaldı ki Abd vatandaşları bile bu belgeselden sonra kanala ciddi tepkiler yağdırdı.
Unutmamalıyız ki, terör örgütünün asıl amacı ülkede bir korku iklimi yaratarak, Türk halkının sağduyusunu azaltmak ve karşılıklı nefreti beslemektir. Türk, Kürt , Çerkez , Laz diyerek bizi birbirimize düşürmektir. Terörün bu amacına ulaşmasını engellemek için bu tür saldırılar karşısında, halkımızın birlik ve beraberliğine daha da sahip çıkacağından, ortak vicdan ve akıl ile davranacağından kuşkum yoktur. Bu hain saldırıyı nefretle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine sabır ve baş sağlığı diliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s